Purk liiva

Läksin läbi Pärnu linna ranna poole, et tuua liiva viirukite hoidmiseks. Rannapargis seisatasin, et imetleda puudel märga rohelist sammalt. Otsustasin, et kirjutan rändnukuteatri sõpradele meie viimasest reisist. Kõik nukud olid ka kaasas – kes puhkusel, kes loomisel.

-o-

Sõitsime Pärnust väljs 20.oktoobril, et teha soojemas kohas rahus oma asja: leida vaikus enese meeles, painutada ja lõdvestada keha ning tunnetada loodust ja ennast selles.
Tagasi tulime täpselt samal põhjusel.
Soovisime kogeda maad, vett, tuld ja tuult. Elu mõtte, enese ja uue näitemängu tarvis. 
Saime näha ja tunda mägesid, metsasid, põldusid, istandusi, kõrbemaastiku, jõgesid, kanaleid, meresid, ookeani, vihma, udu, lund, jääd, päikest, kuud, tähti, küünlaleegi väge, lõkketuld, auto ja enese mootori sooja ning külma, tuult ning tuuletust. Ja suhteid nende vahel.
Joonistasin 7 nädalat kestnud ja läbi 10 riigi viinud reisil ühe pildi. Sellise:

Hispaanias Torreguadiaro lähistel. Teokarpide rannas. Taamal paistab Aafrika.

-o-
Üsna palju oli näha ja valusalt tunda, et loodus ja inimetegevus ei ole alati tasakaalus. Inimesel on kõike vaja. Ja ikka rohkem – võtta maa seest, võtta vee seest, võtta teise käest, enesele – selleks üürikeseks, ja kõige sellega on suur rutt. Maanteedel elab palju-palju veoautosid ja nende juhte. Mõtisklesin, et kui võtta teelt kõik furgoonid, mis edevuskaupu veavad, oleks neid ilmselt palju vähem, õhk puhtam ja autojuhid saaksid koormuse ära jagada ning kõigil oleks rohkem aega võimelda ja teisi kallistada. 
Prügi jääb maha kui inime kiirustab ühe elamuse juurest järgmise juurde sealt rahuldust otsides ja siis rahutuna ikka edasi – otsides ennast pillub end laiali. Kui suur rahutus peaks hinge pugema, siis on hea mõte, ma leian, võtta ette midagi looduse heaks – koristada näiteks prügi oma enim jalutatavalt rajalt ja/või selle ümbert.
Ja siis istuda vaikuse mõtisklusele oma hingetõmbeid kuulama, teadmine südames, et tegid hästi.

Rõõm oli näha ja tunda, et on inimesi, kellel on rahu ja aega – hollandlanna puhub rannal suuri seebimulle ja kingib hiljem taaskasutuspaberist volditud linnukese vabaduse märgiks.

Meie püüdluseks oli siis ja on praegu suurem kohalolu, et olla hetkes. Reisul, kui kõik ümberringi muutub ning oletuse otstarbetus eriti selgelt tunda annab, on see mõneti lihtsam, mõneti keerulisem. Ei ole kodusest keskkonnast tingitud harjumuslikke radu – juba nõudepesu on iga kord erinev ning küsib seeläbi suuremat kohalolu; samas, mõtluseks või võimlemiseks sobiva koha leidmine on keerukam, kuna olud on võõrad. Nagu meile kord üks sõber ütles: igatemoodi saab.

Siin sai meil fotokal aku tühjaks ja nii jäigi. Käisime vahepeal Portugalis ja tulime Hispaania rannikule tagasi.
Peatusime Donana rahvuspargis. Seal sai selgeks, jõudis meile kohale loodushoiu olulisuse suurus, mistõttu looduskaitse teema tugevamalt kui varem meie ellu ja loomingusse tuli. Seal saime ka teatrikastikese ja nukkude meisterdamisega tegeleda. Oli loodust, oli loomi, linde, inimesi, oli vaikust ja oli lärmi.
-o-
Palju ringiuhamist sobilike peatumiskohtade leidmiseks õpetas meile taotluse väge tundma. Kui esitada oma soov, taotlus täpselt ja selgelt (nt, et meie taotluseks on leida enne päikese loojumist vaikne looduslik koht ööbimiseks) siis see juhtub. Kindalasti tasub meeles pidada ka oma vajaduse rahuldumise eest tänu avaldada ja seeläbi tänulikkust tunda, mis on väga hea tunne. On tarvis ka avatust, et tunda ära, kui küsitu saabub (nt kui taotlesid pesuvee leidmist ja meeles mõlgub mõne bensiinijaama kraan, ei pruugi märgata mägijõekest ja vastupidi). 

Hea, kui on ka avaram taotlus omas hinges esitatud – olgu see siis soov olla rõõmsam, tervem, sallivam, heatahtlikum, rahulikum, rahulolevam, paindlikum, soov leida iseend, oma kutsumus vms. Siis võtab iga samm ja tegu soovitud suuna, isegi kui seda kohe ei märka, saab kasvatada endas usaldust.
-o-
 Järgmised kaadrid on pildistatud telefoniga – meenus seadme olemasolu ja tema suurepärane funktsioon. Esimene foto on tehtud Calahonda rannas, kus märgid selgelt näitasid, et keerake nüüd kodupoole tagasi.

 Kokkuvõttes oleme kõik teel, kes sõidab-lendab ümber ilma, kes üldse mitte.
Päike ikka tõuseb ja ikka loojub.
-o-
Soovime teile, head inimesed, rõõmsat, kerget ja helget teed!
Omade südamete järgi ja kõigi olendite hüvanguks.
-o-
Mulle soovitati täna teha rõõmsuse, kerguse ja helguse suurendamiseks maast üleshüppeid ja seda taotlusega lendu tõusta 🙂

Kategooriad

Viimased postitused

Otsi